Ściernice o spoiwie ceramicznym

Ściernice o spoiwie ceramicznym wykonane są z borazonu, diamentu, elektrokorundu lub węglika krzemu. Produkty te dzielą się na super twarde, w których jako ziarno stosujemy diament i borazon oraz konwencjonalne, które wykonywane są w oparciu o elektrokorund i węglik krzemu.

Ściernice te wykonywane są jako ściernice strukturalne, oznacza to, że w swojej budowie oprócz spoiwa i ziarna zawierają puste przestrzenie zwane porami. Pory podczas pracy dają możliwość obniżenia temperatury szlifowanej powierzchni.

Ściernice w tej kategorii produktowej wykonywane są w szerokiej gamie profili oraz rozmiarów zależnie od potrzeb klienta. Tarcze te znajdują zastosowanie do szlifowania płaskiego, obróbki otworów oraz dowolnych profili. Sprawdzają się one między innymi w precyzyjnej obróbce łożysk tocznych, elementów aparatury paliwowej jak i wielu innych zastosowaniach.

Ściernice o spoiwie ceramicznym, borazonowe

Ściernice te są wykonywane z supertwardego materiału ściernego, borazonu wypełnionego spoiwem ceramicznym. Wysokowydajne ściernice używane są do obróbki super twardych materiałów wymagających dużych dokładności i wysokich klas gładkości powierzchni. Ściernice borazonowe o spoiwie ceramicznym w porównaniu z narzędziami konwencjonalnymi wykazują się znaczącą przewagą w procesach wysokowydajnego szlifowania. Własności fizyczne borazonu (twardość, odporność na ścieranie i wysoką temperaturę) w połączeniu z cechami spoiwa ceramicznego (twardość, kruchość, porowata struktura narzędzia) pozwalają efektywniej skrawać materiał obrabiany oraz uzyskać wysoką jakość obróbki szlifierskiej.

 

Borazon-regularny azotek boru (CBN) określa się mianem materiału supertwardego ze względu na jego wyraźnie wyższą twardość w porównaniu do tradycyjnych materiałów ściernych jak korund (Al2O3) czy karborund (SiC).
Borazon wykorzystywany jest w procesach obróbki szlifierskiej, w których priorytetem jest osiąganie doskonałej jakości obrabianych powierzchni przy wysokiej wydajności obróbki.

 

Główne zalety stosowania narzędzi ściernych wykonanych z borazonu są następujące:

– duża żywotność powiązana z zachowaniem profilu narzędzia
– krótki czas obróbki
– krótsze czasy pomocnicze ze względu na rzadszą wymianę narzędzi
– eliminacja uszkodzeń termicznych powierzchni obrabianych materiałów dzięki niższym temperaturom szlifowania
– utrzymanie profilu roboczego

 

Borazonowe narzędzia ścierne przeznaczone są do obróbki:

– stali szybkotnących (HSS)
– stali narzędziowych
– stali do nawęglania
– stali łożyskowych
– stali nierdzewnych i wysokostopowych o twardości co najmniej 55HRC

 

Ściernice te mogą być wykonywane na korpusie ceramicznym lub metalowym. Korpus metalowy powinien być używany dla średnic powyżej ø 300 z uwagi, iż jest bardziej jednorodny i pozwala na pracę przy wyższej prędkościach obrotowych.

Pobierz katalog

Ściernice o spoiwie ceramicznym do ostrzenia narzędzi z PCD/PCBN

PCD (polikrystaliczny diament) jest syntetycznym materiałem supertwardym stosowanym do produkcji narzędzi skrawających. Zbudowany jest z bardzo twardych ziaren diamentu o mikronowej wielkości. Ziarna zespojone są za pomocą metalowego spoiwa i osadzone na podłożu z węglika spiekanego. Dzięki takiemu połączeniu otrzymuje się materiał o doskonałych właściwościach, szeroko wykorzystywany w obróbce skrawaniem.

PCD jest stosowany głównie do obróbki takich materiałów jak: ceramika, aluminium, miedź, laminaty, drewno, plastik, guma.

PCBN (polikrystaliczny borazon) jest syntetycznym materiałem wytwarzanym podobnie jak PCD, z tą różnicą że zamiast diamentu osadzone są mikronowej wielkości ziarna borazonu.

PCBN jest stosowany głównie do obróbki takich materiałów jak: stale narzędziowe, szybkotnące HSS, wysokostopowe.

W porównaniu do konwencjonalnych materiałów narzędziowych, ostrzenie narzędzi wykonanych z PCD lub PCBN wymaga innego podejścia w zakresie metod szlifowania i charakterystyki ściernic. Ostrzenie narzędzi polikrystalicznych jest wyzywającym zadaniem zarówno dla użytkowników jak i dla producentów ściernic.

Aby proces ostrzenia narzędzi z płytkami PCD/PCBN przebiegał poprawnie niezbędne są:
– dokładna szlifierka o odpowiedniej sztywności konstrukcji i układem tłumienia drgań, gwarantująca wysoką precyzję wymaganą przy ostrzeniu narzędzi polikrystalicznych
– specjalnie zaprojektowana ściernica przeznaczona do wysokowydajnej i precyzyjnej obróbki, zapewniająca uzyskanie doskonałej jakości krawędzi ostrza.

Nowoczesne ściernice diamentowe przeznaczone do ostrzenia narzędzi z płytkami skrawającymi z polikrystalicznego diamentu (PCD) i borazonu (PCBN).
Płytki skrawające z ostrzami z polikrystalicznego diamentu i borazonu są wyjątkowo trwałymi narzędziami, wymagają jednak sporadycznego ostrzenia.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii ściernice znalazły zastosowanie w procesach dokładnego i wysokowydajnego ostrzenia supertwardych narzędzi PCD/PCBN, które są coraz powszechniej stosowane w zaawansowanych technikach produkcyjnych w wielu gałęziach przemysłu.

 

Ściernice diamentowe o spoiwie ceramicznym podczas ostrzenia płytek skrawających wykonanych z polikrystalicznego diamentu i borazonu odznaczają się następującymi zaletami:
– wysoka jakość krawędzi płytki PCD/PCBN po ostrzeniu
– krótki czas szlifowania
– wysoka żywotność ściernicy
– wysoka efektywność i dokładność
– znaczne zmniejszenie jednostkowych kosztów ostrzenia
– chłodne szlifowanie

Pobierz katalog

NIE WIESZ CO WYBRAĆ?

Poradnik doboru ściernic

Zobacz poradnik doboru ściernic ceramicznych

Dowiedz się więcej

MASZ PYTANIA?

Kontakt do nas

logo INTER-DIAMENT

INTER-DIAMENT® Kacprzycki Sp.j.
ul. Chełmońskiego 30
05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska