Poradnik doboru ściernic o spoiwie ceramicznym do ostrzenia narzędzi z PCD/PCBN

Opis symboliki asortymentowej

Ściernice o spoiwie ceramicznym do ostrzenia narzędzi z PCD/PCBN oznaczane są według tabeli zawierającej opis danego asortymentu, znajdującej w opisie każdego produktu. W przypadku tych ściernic stosujemy korpusy aluminiowe /KA/ i spoiwo ceramiczne /V/

Kształt i wymiary ściernicy

Kształt narzędzia ściernego dobiera się w zależności od zadania szlifierskiego, konstrukcji szlifierki, i warunków obróbki. Wymiary ściernicy dobiera się odpowiednio do wymiarów i mocy obrabiarki oraz rozmiarów przedmiotu obrabianego.

Dobór wielkości ziarna

Najważniejszym kryterium doboru ściernicy jest oczekiwana jakość powierzchni szlifowanego ostrza. W ściernicach tych jako ziarno stosuje się ziarna diamentowe lub borazonowe z grupy mikroproszków. W ściernicach do ostrzenia narzędzi PCD oraz PCBN stosuje się cztery podstawowe wielkości ziarna wymienione w tabeli poniżej:

Wielkość ziarna Rodzaj obróbki Zastosowanie
D22 zgrubna Szlifowanie regenerujące – profilowanie krawędzi ostrza oraz ostrzenie bardzo mocno zużytych płytek
D15 uniwersalna Standardowa wielkość ziarna – możliwość uzyskania wysokiej wydajności ostrzenia oraz dobrej jakości ostrzonych powierzchni przy zastosowaniu dodatkowych przejść wyiskrzających
D9 wykańczająca Szlifowanie wykańczające – uzyskiwanie bardzo dobrej jakości powierzchni ostrza płytki
D6 superfinisz Szlifowanie superdokładne – możliwość osiągnięcia doskonałej jakości ostrzonych powierzchni

Pozostałe parametry
Pozostałe parametry ściernicy (koncentracja ziarna, twardość, struktura) dobierane są indywidualnie dla każdego użytkownika w zależności od rodzaju obróbki, używanej szlifierki oraz właściwości ostrzonego narzędzia.

Użytkowanie ściernic

Podczas ostrzenia narzędzi PCD oraz PCBN szczególną uwagę należy przykładać do prawidłowego doboru parametrów procesu ostrzenia. Ściernica diamentowa, wykonana w najbardziej zaawansowanej technologii, nigdy nie będzie efektywna jeżeli warunki jej zastosowania i/lub parametry obróbki będą dobrane niewłaściwie.

Parametr Opis
Prędkość szlifowania zalecana: 20 m/s, dopuszczalna: 15÷30 m/s
Naddatek szlifowanie zgrubne: 0,02÷0,05 mm/przejście, standardowe: 0,01÷0,025 mm/przejście, wykańczające: 0,005÷0,01 mm/przejście
Częstotliwość oscylacji zalecana: 60 1/min, dopuszczalna: 50÷120 1/min
Liczba przejść wyiskrzających 3÷8
Zalecany typ osełki Osełka elektrokorundowa 5410-20x10x100 99A 320 J7V
Chłodziwo Emulsja olejowo-wodna 3÷5%
Uwagi Dosuw ściernicy musi być wykonywany zawsze poza strefą obróbki

Zabiegi korygujące
Jeśli ściernica wydaje się za twarda, należy zmniejszyć prędkość szlifowania do 15÷18 m/s i częściej przeprowadzać obciąganie. Jeśli ściernica zbyt szybko się zużywa należy zwiększyć prędkość szlifowania do 22÷30 m/s.

Zamawianie

Schemat doboru ściernicy jest następujący:
– należy określić parametry geometryczne takie jak: typ ściernicy, wymiary części roboczej oraz średnicę otworu
– w zależności od rodzaju obróbki należy dobrać wielkość ziarna

Z uwagi na konieczność ścisłego dostosowania charakterystyki ściernicy do warunków zastosowania prosimy podać w zamówieniu rodzaj materiału oraz warunki obróbki a także jej warunki oraz typ maszyny, do której dobierane są ściernice. Pozwoli to w maksymalnym stopniu dostosować ściernicę do Państwa potrzeb.

Jeżeli interesująca ściernica nie występuje na naszej stronie możemy ją wykonać na specjalnie Państwa zamówienie. Strona zawiera przykłady najpopularniejszych produktów z naszej oferty.

MASZ PYTANIA?

Kontakt do nas

logo INTER-DIAMENT

INTER-DIAMENT® Kacprzycki Sp.j.
ul. Chełmońskiego 30
05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska